Koncert nadzwyczajny – W 81 rocznicę „Nocy Kryształowej“ zabrzmią skrzypce Antonio Stradivariusa „Ex Ries“ z 1693 roku

Data: 10 listopada 2019 godz. 18:00

Miejsce: Wrocław – Synagoga pod Białym Bocianem ul. Włodkowica 7

Cena Biletu: 50 zł normalny, 40 zł ulgowy

Opis wydarzenia:

Gmina Wyznaniowa Żydowska we Wrocławiu ma zaszczyt zaprosić na nadzwyczajny koncert upamiętniający wydarzenia „Nocy Kryształowej“ z 1938 roku.

Gwiazdą wieczoru będzie jeden z najwybitniejszych wirtuozów skrzypiec Jozsef Lendvay, który zagra na skrzypcach Antonio Stradivariusa „Ex Ries“ z 1693 roku.

Towarzyszyć mu będą artyści :

Małgorzata Lendvay – skrzypce

Dagmara Swystun – skrzypce

Marlena Grodzicka – Myślak – altówka

Dominika Białostocka – gitara

Jakub Myślak – wiolonczela

Tomasz Borski – kontrabas

„To miała być zwykła listopadowa noc. Nim nadszedł ranek, wrocławskie ulice zasłała gruba warstwa szkła z rozbitych wystaw, a niebo zasnuł dym z palącej się synagogi. Noc kryształowa na stałe zmieniła Breslau.“ – Walter Tausk dziennik „Dżuma w mieście Breslau“

Utwory wysłuchane tego wieczoru będą muzycznymi ilustracjami ów dziennika. Wyrażą silne emocje, które towarzyszyły Żydom tej listopadowej nocy.

Artyści wybrali repertuar składający się z dzieł J. Williamsa, J.SBacha, G. Pucciniego, D. Szostakowicza, J. Brahmsa, T.Albinoniego oraz specjalnie skomponowany na tą okazję utwór wrocławskiego kompozytora Wiesława Małuchy.

GWIAZDA WIECZORU

Jozsef Lendvay

József-Lendvay

Paulina Pfeiffer – szwedzka sopranistka, studiowała u wybitnej sopranistki dramatycznej Katariny Dalayman. Ukończyła studia w University College of Opera w Sztokholmie w grudniu 2008 r. Ukończyła także Kulturama / śpiew klasyczny i Operastudio 67. Debiutowała operowo w 2006 r. Jako Margaretha w Mefistofeles Boito w Södra Teatern w Sztokholmie. W sezonie 2010/11 zadebiutowała w Operze Królewskiej w Sztokholmie śpiewając Mimi w La Boheme i Adalgisa w Normie, którą śpiewała również w Théâtre du Châtelet 2009/10.
W grudniu 2011 r. Paulina miała zaszczyt śpiewać na ceremonii wręczenia Nagrody Nobla w Sztokholmie.
Paulina wróciła w następnym sezonie 2011/12 do Królewskiej Opery w Sztokholmie, śpiewając Mimi w La Boheme, a także po raz pierwszy Judith w Bluebeard’s Castle.
Pojawiła się również w produkcji Malmö Opera „Sopraner” (Sopranos), koncertując po południowej Szwecji.
W 2012 roku zaśpiewała swoją pierwszą Santuzzę w Cavalleria Rusticana w Ystad Teater i swoją pierwszą Amelię w Un ballo w mascherze w Folkoperan w Sztokholmie.
Wróciła do Royal Opera w Sztokholmie w styczniu 2013 roku, aby zaśpiewać Mimi w La Boheme pod batutą Lawrence’a Renesa.
W sezonie 2013/14 zaśpiewała Judith w „Zamku Bluebeard” w Bogocie, Sifare w koncertowej wersji „Mitridate, Re di ponto” Mozarta w Sztokholmie, Marie Kroyer w produkcji Ystadoperana o szwedzkim kompozytorze Hugo Alfvénie i powróciła do Théâtre du Châtelet na nową produkcję „Kwitnącego drzewa” Johna Adama.
Seasons 2015/17 zaangażował Adalgisę w Royal Palace w Sztokholmie, sopranistkę w „Amadeus” na Spira, Cecilio w „Lucio Silla” wraz z ReBaroque Orchestra w Pałacu Królewskim w Sztokholmie, Mimi w „La Boheme” G. Pucciniego w Opera Królewska, pani Naidoo w „Satyagraha” P. Glassa w Folkoperan i Carmen w „Carmen” G. Bizeta. Recitale z „Wesendonck lieder” R. Wagnera i „Sanger vid havet” G. Nystroem.
Sezon 2017/18 obejmie rolę tytułową w „Carmen” Bizeta, solistę sopranowego w „Messa di Requiem” Verdiego, „Requiem” Fauré, „Petite Messe Solennelle” Rossiniego i koncerty świąteczne w Kungliga Operan w Sztokholmie w grudniu.
Artystka otrzymała szereg stypendiów i nagród. W 207 r. nagrodę Jenny Lind, z wyróżnieniem za „ciepły i bogaty głos, szczere promieniowanie i oczywiste i inspirujące tworzenie muzyki”. Po nagraniu Jenny Lind odbyła się letnia trasa koncertowa w Szwecji i Stanach Zjednoczonych. Otrzymała także nagrodę Bernadotte Art Award. ; w 2008 r. otrzymała stypendium Fundacji Barbro Salén, a w 2010 r., stypendium Birgit Nilsson. Inne stypendia, które otrzymała, to Stypendium Bayreuth od Szwedzkiego Towarzystwa Wagnera, Stypendium Confidencen z Fundacji Anders Wall, Stypendium Muzyczne Alice Babs od Lion’s, Stypendium Gillis Bratt z Konstnärsringen, Stypendium Galöstiftelsen na studia za granicą.