Koncert nr 5 Festiwalu Kameralnego „Pory Roku w Synagodze”

Data: 28 lipca 2021 godz. 19.00

Miejsce: Synagoga „Pod Białym Bocianem” we Wrocławiu ul. 
P. Włodkowica 7

Cena Biletu: 30 zł

Miejsca: nienumerowane

Organizator: Gmina Wyznaniowa Żydowska we Wrocławiu, Fundacja Rozwoju Kultury we Wrocławiu

Partnerzy Koncertu: Marka „Carte D’or”, Marka Schöller, Firma Mi-Studio Wrocław

Opis wydarzenia:
Gmina Wyznaniowa Żydowska we Wrocławiu oraz Fundacja Rozwoju Kultury we Wrocławiu zapraszają na V koncert z cyklu Festiwal Kameralny „Pory Roku w Synagodze” Cykl trwa od 7 lipca do 23 września 2021 i obejmuje łącznie 11 koncertów.

Program koncertu:

1. A .Chaczaturian – Walc z Maskarady
2. F. Chopin – Mazurek fis-moll op.59
3. F. Kreisler – Cierpienia miłosne
4. A . Vivaldi – Koncert na dwoje skrzypiec a-moll op 3 nr 8
5. A. Piazzolla – Litertango,
6. W. Małucha – Piano solo concerto
7. S. Rachmaninov – Vocalise
8. R.Schumann – Kwintet Fortepianowy cz.I

Wykonawcy koncertu:

Gracjan Szymczak – fortepian
Małgorzata Aberbach – skrzypce
Dagmara Swystun – skrzypce
Marlena Grodzicka-Myślak – altówka
Jakub Myślak – wiolonczela

INFORMACJE O ARTYSTACH

Gracjan Szymczak

Wybitny polski pianista młodego pokolenia. Urodził się w 1986 r. we Wrocławiu. Ukończył wrocławską Akademię Muzyczną w klasach: prof. G. Kurzyńskiego (fortepian), prof. L. Grzanki-Urbaniak (wiolonczela) oraz prof. M. Pijarowskiego (dyrygentura) otrzymując dyplom z wyróżnieniem w każdej specjalności. W 2012 r. uzyskał stopień doktora, a w 2019 – stopień doktora habilitowanego sztuk muzycznych.
Jest laureatem ponad 40. krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Otrzymał m.in.: Nagrodę Specjalną dla pianisty wyróżniającego się muzykalnością na XV Międzynarodowym Konkursie im. F. Chopina w Warszawie (2005); III Nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina (Warszawa 2007); II Nagrodę (pierwszej nie przyznano) na Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim im. Miłosza Magina (Łódź 2007); II Nagrodę na Konkursie Pianistycznym o stypendium fundacji Yamaha (Gdańsk 2008); Grand Prix na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. M. Magina (Paryż 2009); nagrodę specjalną na X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. E. Griega (Oslo 2009); oraz III Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim (Canberra, Australia 2011). oraz II Nagrodę na XIV Międzynarodowym
Konkursie ‘Pietro Argento’ (Gioia del Colle, Włochy 2011).
Jako jeden z 7. Polaków brał udział w XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2010).
Jest także laureatem kilkudziesięciu ogólnopolskich festiwali muzycznych. Wielokrotnie otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stypendium Prezydenta Wrocławia oraz Stypendium Fundacji Piotra Klera. Nagrywał dla Polskiego Radia oraz TVP. Posiada w swoim dorobku artystycznym 6 solowych płyt CD. Prowadzi ożywioną działalność koncertową – występował w wielu miastach Polski oraz w Niemczech, Szkocji, Norwegii, Czechach, Austrii, Francji, Włoszech, Turcji, Szwecji, Chinach oraz Australii.
W roku 2012 rozpoczął pracę na swojej macierzystej uczelni, na której od 2015 roku zatrudniony jest na stanowisku adiunkta, a od 2020 pełni funkcję prodziekana Wydziału Instrumentalnego. Jako pedagog często zapraszany jest do prowadzenia kursów pianistycznych, a także do zasiadania w jury w konkursach pianistycznych. W 2019 roku został odznaczony brązowym krzyżem zasługi.

Małgorzata Aberbach

Absolwentka Szkoły Talentów w Poznaniu w klasie prof. Bartosza Bryły i Akademii Muzycznej w Warszawie im. F. Chopina w klasie prof. Tadeusza Gadziny.

Laureatka wielu konkursów krajowych i międzynarodowych takich jak:  Ogólnopolski Konkurs Bachowski w Zielonej Górze , Konkurs im.K. Lipińskiego w Lublinie , Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy H.Wieniawskiego w Lublinie .

Była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki . Podczas kursów mistrzowskich kształciła   się pod okiem znakomitych skrzypków – Wanda Wiłkomirska, Konstanty Andrzej Kulka , Krzysztof Węgrzyn. Koncertowała solistycznie w wielu krajach europejskich , a także była członkiem międzynarodowej orkiestry ” Philharmonie der Nationen ” .

Dagmara Swystun

Absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie skrzypiec Viktora Kuznetsova. Laureatka międzynarodowych konkursów muzycznych w Polsce i Czechach. Jako koncertmistrzyni Wrocławskiej Orkiestry Młodzieżowej brała udział w koncertach i festiwali w całej Europie. Obecnie występuje, również, w Diverso String Quartet. Wraz z kwartetem ukończyła prestiżowe studia kameralistyczne w Berlinie i Manchesterze oraz nagrała debiutancki album w 2018 roku. Gra na instrumencie włoskiego mistrza z XVIII wieku.

Marlena Grodzicka – Myślak

Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu i Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie altówki prof. Stefana Kamasa. Swój nieprzeciętny kunszt muzyczny wypracowała dzięki współpracy z wieloma wybitnymi postaciami europejskiej sceny muzycznej. W jej biografii pojawiają się tak znakomite ośrodki jak „Szkoła Talentów” w Poznaniu ,Akademia Muzyczna w Warszawie, Konserwatorium Muzyczne w Kolonii. Doskonaliła swoje umiejętności na mistrzowskich kursach muzycznych m.in. u takich profesorów jak: prof. Wolfgang Klos, prof. Paul Urstein , prof. Mathias Buchholz, prof. Jerzy Kosmala, prof. Tadeusz Gadzina. Jako członek prestiżowej orkiestry symfonicznej „Philharmonie of the Nations” wystąpiła w większości renomowanych sal koncertowych całego świata (Carnegie Hall -New York, Amsterdam Konzertgebau , Kuala Lumpur Concert Hall, Singapour Concert Hall itp.) Marlena Grodzicka Myślak jest laureatką konkursów skrzypcowych i altówkowych w Polsce . Była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki. W swoim dorobku artystycznym posiada długą listę występów na prestiżowych międzynarodowych festiwalach m.in. SCHLESWIG HOLSTEIN , Salzburg Festspiele , „Białe noce „ w St.Petersburgu, Bad Wörishofen Festival. Współpracowała m.in. z takimi artystami jak Jozsef Lendvay , Yuri Bashmet, Jacek Kasprzyk ,Maxim Vengerov, Andrea Bocelii, Wiktor Kuzniecow ,Justus Frantz, Kathryn Battle, Giora Feidman, Sabina Meyer, Stefan Bevier. Obecnie jest członkiem NFM Filharmonii Wrocławskiej

Jakub Myślak

Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie wiolonczeli prof.Lidii Grzanki-Urbaniak. Swoje muzyczne umiejętności doskonalił na wielu kursach mistrzowskich zarówno w dziedzinie gry solowej jak i kameralistyki pod kierunkiem wielu autorytetów wśród których wymienić należy: prof. Ulf Tchisbirek (Lubeka-Niemcy) prof. Piotr Prysiażnik (Berlin), prof.Maria Szwaiger-Kułakowska(Katowice), prof. Krystyna Borucińska, prof. Janusz Skramlik (Katowice). Od roku 2017 jest członkiem Wrocławskiego Zespołu Solistów Ricordanza prowadzonego przez wybitnego skrzypka prof. Wiktora Kuznetsova. Ma na swoim koncie liczne koncerty w kraju jak również za granicą (Niemcy, Austria, Hiszpania, Szwajcaria, Włochy ). Jako solista i kameralista występował z takimi znakomitości świata muzycznego jak Jozsef Lendvay, Justus Frantz, Wiktor Kuznetsov, Jacek Kaspszyk, Marek Pijarowski, Bartosz Bryła, Jan Stanienda, Ewa Uryga, Hanna Banaszak, Zbigniew Wodecki, Współpracował z Filharmonią Narodów, MDR Sinfonieorchester Lipsk, Filharmonią Opolską, Filharmonią Wrocławską, Operą Wrocławską, Filharmonią Gorzowską, Orkiestra Kameralną Wratislawia. Gra na instrumencie niemieckiego mistrza z XVIII wieku.

Synagoga „Pod Białym Bocianem”