KOMPOZYTORZY

WIESŁAW MAŁUCHA

    Wiesław Małucha – jest absolwentem P.SZ.M. im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu w klasie fortepianu oraz Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego. Był dyrektorem Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego Oddział we Wrocławiu. Od ponad 20 lat oddaje się pasji tworzenia muzyki również z myślą wykorzystania swojej twórczości do promocji Wrocławia i regionu. Jego muzykę cechuje bogactwo oryginalnych pomysłów melodycznych, które w połączeniu z czystą i naturalną harmonią i ciepłą barwą instrumentów pozwalają odbiorcy na pełne wyciszenie się i udział w podroży muzycznej w nieznane mu dotąd zakątki. Śmiało można zakwalifikować tę muzykę do leczących zarówno ciało i duszę, co potwierdzają liczne opinie jej słuchaczy.

    Kompozycje Wiesława Małuchy wykonywane już były we Wrocławiu m.in. w NFM, Sali Koncertowej Radia Wrocław, Oratorium Marianum, Synagodze pod Biłaym Bocianem, Klubie Muzyki i Literatury, Klubie garnizonowym, i innych wrocławskich placówkach kultury, Poza Wrocławiem w Filharmonii Dolnośląskiej, Zielonogórskiej, na Uniwersytecie w Poznaniu i Bazylice w Wambierzycach.. Wykonawcami byli tacy soliści jak József Lendvay, Viktor Kuznetsov, Tomasz Strahl, Przemysław Witek, Gracjan Szymczak, Krystian Danowicz oraz Marcin Grabosz. Zespoły , które wykonywały muzykę tego kompozytora to „Orkiestra Wszechczasów” pod dyrekcja Mariusza Dziubka, Filharmonicy Wrocławscy oraz kwartet „Con Vigore” w opracowaniu i pod dyrekcją artystyczną prof. Tadeusza Zatheya, wrocławski kwartet „The Sound Quartet” i aktualnie Orkiestra Symfoniczna FU i Zespół Solistów „Ricordanza” i Polski Kwintet Fortepianowy z Wrocławia. Podczas specjalnego koncertu dedykowanemu Tomaszowi Stańce jego muzykę wykonali uczestnicy warsztatów New York Jazz Masters 2018 w opracowaniu Deny DeRose. 

     W roku 2012, kompozytor Wrocławski Wiesław Małucha, w głosowaniu radiosłuchaczy i internautów został laureatem I edycji konkursu „Kawałek Wrocławia” za piosenkę „Pokochaj Wrocław” z własną muzyką i tekstem.

     W roku 2022 został laureatem Vienna Classical Music Academy International Composition Competition „Autumn” – 2022.

       Od 2013 r. jest założycielem i fundatorem „Fundacji Rozwoju Kultury we Wrocławiu”, która opracowała i wdraża takie projekty jak: „Muzyka Wrocławska”, „Relaksujące Podróże Melomana Odkrywcy” i „Wrocław – Stolica Muzyki”. Jest inicjatorem i współzałożycielem w roku 2018 Filharmonii Uniwersyteckiej we Wrocławiu, w której pełni funkcję dyrektora programowego.