KOMPOZYTORZY

WIESŁAW MAŁUCHA

Wiesław Małucha – jest absolwentem P.SZ.M. im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu w klasie fortepianu oraz Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego. W latach 1989-1990 był dyrektorem wrocławskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Wiesław Małucha jest członkiem Towarzystwa Miłośników Wrocławia. Od 2013 r. jest fundatorem i członkiem zarządu „Fundacji Rozwoju Kultury we Wrocławiu”, która opracowała i wdraża takie projekty jak: „Muzyka Wrocławska”, „Relaksujące Podróże Melomana Odkrywcy” i „Wrocław – Stolica Muzyki”. Jest inicjatorem i współzałożycielem w roku 2018 Filharmonii Uniwersyteckiej we Wrocławiu, w której pełni funkcję dyrektora programowego.


Od lat oddaje się pasji tworzenia muzyki również z myślą wykorzystania swojej twórczości do promocji Wrocławia i regionu. Jego muzyka nawiązuje w pewnym stopniu do muzyki klasycznej, charakteryzuje się bogactwem oryginalnych pomysłów melodycznych oraz ciekawymi rozwiązaniami aranżacyjnymi, które w połączeniu z czystą i naturalną harmonią oraz ciepłą barwą instrumentów pozwalają odbiorcy w pełni wyciszyć się i uczestniczyć w muzycznej podróży w nieznane zakątki. Śmiało można zakwalifikować tę muzykę do leczących zarówno ciało i duszę, co potwierdzają liczne opinie jej słuchaczy.

Kompozycje Wiesława Małuchy wykonywane już były we Wrocławiu m.in. w NFM, Sali Koncertowej Radia Wrocław, Sali koncertowej Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Oratorium Marianum, Synagodze pod Biłaym Bocianem, Klubie Muzyki i Literatury, Klubie Garnizonowym, i innych wrocławskich placówkach kultury, a poza Wrocławiem w Filharmonii Dolnośląskiej, Zielonogórskiej, na Uniwersytecie w Poznaniu , w Bazylice w Wambierzycach, a także w pałacach Staniszów, Pakoszów i Wojanów i zamku Korzkiew k/Krakowa.

Jego kompozycje są regularnie wykonywane przez różne składy orkiestrowe i solistów Filharmonii Uniwersyteckiej we Wrocławiu pod dyrekcją dr hab. Wiktora Kuznetsowa. Okazjonalnie jest lub była wykonywana przez Filharmonię Dolnośląską pod dyrekcją dr Szymona Makowskiego, „Orkiestrę Wszechczasów” pod dyrekcją dr Mariusza Dziubka, Filharmoników Wrocławskich i Kwartet „Con Vigore” w opracowaniu i pod dyrekcją artystyczną prof. Tadeusza Zatheya, Polski Kwintet Fortepianowy z Wrocawia, Kwintet Muzyki Wrocławskiej z Jeleniej Góry, wrocławski kwartet „The Sound Quartet” , a także podczas specjalnego koncertu we Wrocławiu – dedykowanemu pamięci Tomasza Stańki – przez uczestników warsztatów New York Jazz Masters 2018 w opracowaniu Deny DeRose. Solistami byli m.in. József Lendvay, Viktor Kuznetsov, Tomasz Strahl, Przemysław Witek, Gracjan Szymczak, Piotr Niemiec, Marcin Grabosz.

W roku 2012 Wiesław Małucha w głosowaniu radiosłuchaczy i internautów został zwycięzcą I edycji konkursu „Kawałek Wrocławia” za piosenkę „Pokochaj Wrocław” z własną muzyką i tekstem.

W roku 2022 został zwycięzcą Vienna Classical Music Academy International Composition Competition „Autumn” – 2022.

Za działalność kulturalną i społeczną w 2019 roku został odznaczony stypendium Melvin Jones Fellowship przez organizację „Lions Club International” oraz w roku 2022 „Bursztynową Różą”. W 2022 roku otrzymał specjalne wyróżnienie z okazji 65-lecia Towarzystwa Miłośników Wrocławia oraz srebrną odznakę Zasłużony dla Dolnego Śląska od Sejmiku Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Poza działalnością muzyczną Wiesław Małucha jest miłośnikiem czystej natury, pasjonuje się malarstwem i zabytkami. Dwa z nich zostały odrestaurowane na własny koszt we Wrocławiu i udostępnione na działalność kulturalno-gastronomiczną, którą prowadzi we Wrocławiu od ponad 30 lat.