Koncert „Muzyka Świata z Żydowską Duszą”

Rapsodia Hebrajska

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Już 27.01.2022 roku o godz. 19:00 w przepięknych wnętrzach Synagogi pod Białym Bocianem we Wrocławiu ul. Włodkowica 5a odbędzie się wyjątkowy koncert zatytułowany „Rapsodia Hebrajska” na który chcemy Państwa serdecznie zaprosić. Koncert jest pierwszym wydarzeniem artystycznym w cyklu Muzyka Świata z Żydowską Duszą realizowanym przez Gminę Żydowską we Wrocławiu dzięki dotacji Gminy Wrocław. Gwiazdą tego wieczoru będzie wybitny polski wiolonczelista laureat licznych międzynarodowych nagród, stypendysta Rządu Austriackiego, prof. Uniwersytetu Muzycznego im F. Chopina w Warszawie – maestro Tomasz Strahl. Wykona On niezwykle przejmujący utwór Ernesta Blocha „Schelomo” Rapsodie Hebraique – w aranżacji na wiolonczele i fortepian oraz Kol Nidrei Maxa Brucha z towarzyszeniem Polskiego Kwintetu Fortepianowego oraz gościnnie występującego Tomasza Borskiego na kontrabasie.

Data: 27 stycznia 2022 godz. 19.00

Miejsce: Synagoga Pod Białym Bocianem ul. Włodkowica 5a, Wrocław

Cena Biletu: 35 zł normalny, 25 zł – ulgowy (uczniowie, studenci, seniorzy, karty Dużej Rodziny)

Miejsca: nienumerowane

Organizator: Wyznaniowa Gmina Żydowska we Wrocławiu

Partnerzy Koncertu: Chidusz.com

Program koncertu:

Ernesta Bloch „Schelomo” Rapsodie Hebraique – w aranżacji na wiolonczele i fortepian
prof. Tomasz Strahl – wiolonczela
dr Gracjan Szymczak – fortepian

Max Bruch – Kol Nidrei Op. 47
prof. Tomasz Strahl – wiolonczela
Polski Kwintet Fortepianowy
Tomasz Borski – kontrabas

Max Bruch – Kwintet fortepianowy g-moll
Polski Kwintet Fortepianowy

John Williams – muzyka z filmu Lista Schindlera
Polski Kwintet Fortepianowy

Dmitri Shostakovich – kwartet smyczkowy Nr 8 c-moll Op. 110
Polski Kwintet Fortepianowy

Wiesław Małucha – Koncert skrzypcowy d-moll – w okazjonalnym opracowaniu na skrzypce solo z kwintetem smyczkowym – Prawykonanie
Małgorzata Aberbach – skrzypce solo

Wykonawcy koncertu:

Prof. Tomasz Strahl – wiolonczela – Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie

Polski Kwintet Fortepianowy

Gracjan Szymczak – fortepian
Małgorzata Aberbach – skrzypce
Dagmara Swystun – skrzypce
Marlena Grodzicka-Myślak – altówka
Jakub Myślak – wiolonczela

I gościnnie – Tomasz Borski – kontrabas

Informacje o Artystach

Prof. Tomasz Strahl – wiolonczela

Jeden z najwybitniejszych polskich wiolonczelistów. Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie ukończył w roku 1989 w klasie prof. Kazimierza Michalika. Jako stypendysta Rządu Austriackiego odbył roczne studium podyplomowe w Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu u Tobiasa Kühne. Laureat konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. I nagrody na V Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Nicanora Zabalety w San Sebastian w Hiszpanii (1991). Otrzymał również nagrodę-stypendium Polsko-Japońskiej Fundacji JESC w roku 1994.
Wśród mistrzów batuty, z którymi artysta miał okazję współpracować, znajdują się m.in.: Andrzej Boreyko, Jan Krenz, Henryk Czyż, Philippe Entremont, Jerzy Maksymiuk, Wojciech Michniewski, Tomasz Bugaj, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Krzysztof Penderecki, Jerzy Salwarowski.
Od wielu lat prowadzi ożywioną działalność koncertową występując z takimi orkiestrami, jak: Sinfonietta Cracovia, Sinfonia Varsovia, NOSPR, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Orkiestra Aukso, Filharmonia Sofijska, Orquestra Sinfônica Municipal São Paulo (Brazylia) i in. Tomasz Strahl występował m.in. w Schauspielhaus (Berlin), Brucknersaal (Linz), St. John’s Smith Square (Londyn), Art Center (Tel Awiw), Toppan Hall (Tokio), Auditori
(Barcelona), Sali im. Glinki w Sankt Peterburgu, w Teatrze Wielkim w Warszawie oraz w Filharmonii Narodowej. Odbył liczne tournée po Japonii, Kanadzie, Hiszpan i i . Ważnym wydarzeniem dla artysty było wykonanie Koncertu
wiolonczelowego Witolda Lutosławskiego, w obecności kompozytora, pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka (1993). W 2005 roku Tomasz Strahl zaprezentował polskie prawykonanie II Koncertu wiolonczelowego Piotra Mossa na festiwalu Prawykonania (2005) z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, z którą w 2006 roku zarejestrował odnaleziony Koncert Zygmunta Stojowskiego Dokonał wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, a także dla CBC Radio w Kanadzie. Dyskografia artysty obejmuje nagrania dla Pony Canyon,
CD Accord, Pavane Records, Gema Stereo, Polmusic, Acte Préalable oraz Sony Classics. Był trzykrotnie nominowany do nagrody „Fryderyk”, a w 2003 roku został jej laureatem.
Jest Profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Prowadzi także kursy mistrzowskie w Polsce, Holandii, Finlandii, Niemczech, Japonii i Ameryce Południowej. Zasiada w jury wielu krajowych i międzynarodowych konkursów wiolonczelowych. Od roku 2012 bierze udział w promocji Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina pod redakcją prof. Jana Ekiera, koncertując z utworami na fortepian i wiolonczelę w największych ośrodkach europejskich. Efektem współpracy artysty z Wydaniem Narodowym jest również nagranie płyty z utworami kameralnymi Fryderyka Chopina (DUX), która otrzymała nagrody fonograficzne takich czasopism muzycznych jak „Scherzo” i „Pizzicato” oraz nominację do nagrody „Fryderyk”.
W roku 2017 otrzymał Nagrodę I stopnia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne. Rok 2019 przyniósł mu nagrodę „Fryderyka” w kategorii Album Roku Muzyka Symfoniczna
i Koncertująca. W 2020 roku otrzymał kolejną nagrodę „Fryderyka” w kategorii Album Roku Muzyka Kameralna.
Rok później odsłonił swoje festiwalowe słońce w Alei Gwiazd w Busku-Zdroju. Artysta gra na instrumencie Leopold Widhalm, Norymberga 1778.

Polski Kwintet Fortepianowy

Gracjan Szymczak – Wybitny polski pianista młodego pokolenia. Urodził się w 1986 r. we Wrocławiu. Ukończył wrocławską Akademię Muzyczną w klasach: prof. G. Kurzyńskiego (fortepian), prof. L. Grzanki-Urbaniak (wiolonczela) oraz prof. M. Pijarowskiego (dyrygentura) otrzymując dyplom z wyróżnieniem w każdej specjalności. W 2012 r. uzyskał stopień doktora, a w 2019 – stopień doktora habilitowanego sztuk muzycznych.
Jest laureatem ponad 40. krajowych I międzynarodowych konkursów pianistycznych. Otrzymał m.in.: Nagrodę Specjalną dla pianisty wyróżniającego się muzykalnością na XV Międzynarodowym Konkursie im. F. Chopina w Warszawie (2005); III Nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina (Warszawa 2007); II Nagrodę (pierwszej nie przyznano) na Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim im. Miłosza Magina (Łódź 2007); II Nagrodę na Konkursie Pianistycznym o stypendium fundacji Yamaha Gdańsk 2008); Grand Prix na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. M. Magina (Paryż 2009); nagrodę specjalną na X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. E. Griega (Oslo 2009); oraz III Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim (Canberra, Australia 2011). oraz II Nagrodę na XIV Międzynarodowym Konkursie ‘Pietro Argento’ (Gioia del Colle, Włochy 2011). Jako jeden z 7. Polaków brał udział w XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2010). Jest także laureatem kilkudziesięciu ogólnopolskich festiwali muzycznych. Wielokrotnie otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stypendium Prezydenta Wrocławia oraz Stypendium Fundacji Piotra Klera. Nagrywał dla Polskiego Radia oraz TVP. Posiada w swoim dorobku artystycznym 6 solowych płyt CD. Prowadzi ożywioną działalność koncertową – występował w wielu miastach Polski oraz w Niemczech, Szkocji, Norwegii, Czechach, Austrii, Francji, Włoszech, Turcji, Szwecji, Chinach oraz Australii.
W roku 2012 rozpoczął pracę na swojej macierzystej uczelni, na której od 2015 roku zatrudniony jest na stanowisku adiunkta, a od 2020 pełni funkcję prodziekana Wydziału Instrumentalnego. Jako pedagog często zapraszany jest do prowadzenia kursów pianistycznych, a także do zasiadania w jury w konkursach pianistycznych. W 2019 roku został odznaczony brązowym krzyżem zasługi.

Małgorzata Aberbach – Absolwentka Szkoły Talentów w Poznaniu w klasie prof. Bartosza Bryły i Akademii Muzycznej w Warszawie im. F. Chopina w klasie prof. Tadeusza Gadziny. Laureatka wielu konkursów krajowych i międzynarodowych takich jak: Ogólnopolski Konkurs Bachowski w Zielonej Górze , Konkurs im.K. Lipińskiego w Lublinie , Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy H.Wieniawskiego w Lublinie . Była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki . Podczas kursów mistrzowskich kształciła się pod okiem znakomitych skrzypków – Wanda Wiłkomirska, Konstanty Andrzej Kulka , Krzysztof Węgrzyn. Koncertowała solistycznie w wielu krajach europejskich , a także była członkiem międzynarodowej orkiestry ” Philharmonie der Nationen ” .

Dagmara Swystun – Absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie skrzypiec Viktora Kuznetsova. Laureatka międzynarodowych konkursów muzycznych w Polsce i Czechach. Jako koncertmistrzyni Wrocławskiej Orkiestry Młodzieżowej brała udział w koncertach i festiwali w całej Europie. Obecnie występuje, również, w Diverso String Quartet. Wraz z kwartetem ukończyła prestiżowe studia kameralistyczne w Berlinie i Manchesterze oraz nagrała debiutancki album w 2018 roku. Gra na instrumencie włoskiego mistrza z XVIII wieku.

Marlena Grodzicka Myślak – Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu i Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie altówki prof. Stefana Kamasa. Swój nieprzeciętny kunszt muzyczny wypracowała dzięki współpracy z wieloma wybitnymi postaciami europejskiej sceny muzycznej. W jej biografii pojawiają się tak znakomite ośrodki jak „Szkoła Talentów” w Poznaniu ,Akademia Muzyczna w Warszawie, Konserwatorium Muzyczne w Kolonii. Doskonaliła swoje umiejętności na mistrzowskich kursach muzycznych m.in. u takich profesorów jak: prof. Wolfgang Klos, prof. Paul Urstein , prof. Mathias Buchholz, prof. Jerzy Kosmala, prof. Tadeusz Gadzina. Jako członek prestiżowej orkiestry symfonicznej „Philharmonie of the Nations” wystąpiła w większości renomowanych sal koncertowych całego świata (Carnegie Hall –New York, Amsterdam Konzertgebau , Kuala Lumpur Concert Hall, Singapour Concert Hall itp.)
Marlena Grodzicka Myślak jest laureatką konkursów skrzypcowych I altówkowych w Polsce . Była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki. W swoim dorobku artystycznym posiada długą listę występów na prestiżowych międzynarodowych festiwalach m.in. SCHLESWIG HOLSTEIN , Salzburg Festspiele , „Białe noce „ w St.Petersburgu, Bad Wörishofen Festival. Współpracowała m.in. z takimi artystami jak Jozsef Lendvay , Yuri Bashmet, Jacek Kasprzyk ,Maxim Vengerov, Andrea Bocelii, Wiktor Kuzniecow ,Justus Frantz, Kathryn Battle, Giora Feidman, Sabina Meyer, Stefan Bevier. Obecnie jest członkiem NFM Filharmonii Wrocławskiej

Jakub Myślak – Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie wiolonczeli prof.Lidii Grzanki-Urbaniak. Swoje muzyczne umiejętności doskonalił na wielu kursach mistrzowskich zarówno w dziedzinie gry solowej jak i kameralistyki pod kierunkiem wielu autorytetów wśród których wymienić należy: prof. Ulf Tchisbirek (Lubeka-Niemcy) prof. Piotr Prysiażnik (Berlin), prof.Maria Szwaiger-Kułakowska(Katowice), prof. Krystyna Borucińska, prof. Janusz Skramlik (Katowice). Od roku 2017 jest członkiem Wrocławskiego Zespołu Solistów Ricordanza. Ma na swoim koncie liczne koncerty w kraju jak również za granicą (Niemcy, Austria, Hiszpania, Szwajcaria, Włochy ). Jako solista i kameralista występował z takimi znakomitości świata muzycznego jak Jozsef Lendvay, Justus Frantz, Wiktor Kuznetsov, Jacek Kaspszyk, Marek Pijarowski, Bartosz Bryła, Jan Stanienda, Ewa Uryga, Hanna Banaszak, Zbigniew Wodecki, Współpracował z Filharmonią Narodów, MDR Sinfonieorchester Lipsk, Filharmonią Opolską, Filharmonią Wrocławską, Operą Wrocławską, Filharmonią Gorzowską, Orkiestra
Kameralną Wratislawia. Gra na instrumencie niemieckiego mistrza z XVIII wieku

Synagoga „Pod Białym Bocianem”